Karpuz reçeli

Hafta sonu yine bir akrabamızın yedi yemeği için köye gittik. Habib amcanın Gürcistandan gelen eşi Raisa'dan da karpuz kabuğu reçelini öğrenmeye niyetliydim.  Karpuz kabuklarını iki gün boyunca buzdolabında biriktirdim. Raisa geldiğinde tüm malzemeyi hazırlamıştım. Tarifini sizlerle paylaşmaya karar verdim.

KARPUZ KABUĞU REÇELİ

Karpuz kabuğunun dış yeşil kısmını incecik soyun. İçinin kırmızı kısımlarını da yine bir bıçak yardımıyla temizleyin. Temizlenmiş karpuz kabuklarına çatal batırarak içlerinin iyi pişmesini sağlayın. Sonra karpuz kabuklarını 2 şişe soda ve su dolu bir leğende bir saat bekletin. Soda yerine karbonatlı suda da bekletilebilir. Daha sonra soda ya da karbonatının iyice temizlenmesi için 2 saat boyunca suyunu sürekli değiştirelim.  Daha sonra kabukları yıkayıp 1 YTL büyüklüğünde şekilli şekilli kesip, genişce bir tencereye alalım. (Raisa bana bu tırtıklı özel bir bıçak getirmiş. reçelin kenarları tırtıklı oluyor, süper görünüyor).  Üzerlerine 2-3 bardak şeker koyalım. Bolca su ile kaynatalım. Bu reçelin püf noktalarından biri çok fazla kaynaması. Suyu çekildikçe 1 bardak su ve 1 yemek kaşığı şeker ekleyerek kaynatmaya devam edelim. Karpuz kabuklarının tamamı camsı bir görüntü alıncaya kadar su ve şeker ilave edip kaynatmaya devam ediyoruz.  Daha sonra soğutup kavanozlara alıp buzdolabında saklayabiliriz.
Müthiş bir lezzet, denemenizi tavsiye ederim. Resmini çekemeden tarifi sizle paylaşmak istedim. resmini de çekince ilave edeceğim. Bu reçele şeker boyası da çok hoş olur. Kırmızı kırmızı olur reçel.

Teşekkürler Raisa.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !