BÖBREK TAŞLARI VE AVAKADO AĞACI

 

Yukarıdaki ağaç AVAKADO AĞACI. Adana ziyareti sırasında Ablam onu da hatırlamış ve çekmiş. Sağolsun. Çok ulu bir ağaçtı daha sonra kesmişler kendini yenilesin diye.

Şimdi nereden çıktı bu ağaç diyeceksiniz. Avakado ağacının yaprakları böbrek taşına iyi gelir. Babam ve babaannem böbrek taşından çok çekmişlerdi. Hatta babaannem 2 kere ameliyat olmuş, ameliyatla alınan taşını gösterirdi bize. Rahatsızlıkları Köprüköye taşınana kadar devam etti. Köprüköyde komşumuzun bahçesinde çok büyük bir avakado ağacı vardı. Bellerine ip bağlayan adamlar kamışların ucuna taktıkları jiletlerle yapraklarını düşürür toplarlardı. Altın gibi kıymetliydi avakado yaprağı. Portakal bahçesinde de bir küçük avakado ağacı vardı. Annem oradan toplardı babama ve babaanneme.

20 adet avakado yaprağını 5 su bardağı suda iyice kaynatıp, her sabah 1 bardak içirirdi.

Böbreklerindeki kumu direk, taş varsa  eritip kum olarak ağrısız sancısız dökerlerdi. O günden sonra bizim aile için böbrek sancısı hayal oldu. Aktarlarda da bulabilirsiniz avakado yapraklarını ama bütün yaprak bulmak zor kırık kırık parçalar halinde satılanlar.

Çevrenizde böbrek hastası olanlar varsa lütfen tavsiye edin. İlaçların yerini tutmaz ama alternatif tıbbın varlığı da yadsınamaz. Tüm böbrek taşı olanlara acil şifalar dileğiyle...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !