Aşure

Allahın ayı olarak adlandırılan muharrem ayında aşure yapmak bizim en güzel ve en sevdiğim adetlerimizdendir. Allahın lütfunun ve bereketinin en bol olduğu ay olduğu söylenir bu ayın. Bu ayda tutulan orucun bir yıllık günahların kefaleti olduğu söylenir. Bu günde Allahın 10 peygamberine çeşitli lütuflarda bulunduğu söylenir bunları ve bu ayla ilgili daha çok şey merak ediyorsanız aşağıdaki linki tıklayınız.

Muharrem Ayı ve Aşure gününü anlatan güzel bir slayt ve güzel bir yazı:
http://depo.ezan.gen.tr/slaytlar/Muharrem_Ayi.rar
http://yukarikayalar.wordpress.com/2009/01/07/muharrem-i-serif-ve-asure-gunu/

Dün arkadaşlardan Muharrem ayının 10'u yanı aşure günü olduğunu duydum. Yılbaşında tatlı olarak aşure yapmıştım ama o başka. Öğleden sonra 4 gibi evi aradım ve fasulye ve aşurelik buğday ıslatmasını rica ettim eşimden, haşlanmış nohutum hazırdı. Eve gidince de kaynatmaya başladım. Baya güzel oldu. Allahtan nar da vardı evde. Bu yıl yaptığım aşureyi daireye getirdim. 40 kişiyiz burada. En az 7 kapıya dağıtacaksın denir ya benimki biraz çok oldu.


AŞURENİN YAPILIŞI:
Aşurenin malzemeleri:
Aşurelik buğday
Haşlanmış kuru fasulye
Haşlanmış nohut
Kuru incir
Kuru kayısı
Kuru üzüm
Şeker
Ceviz
Tarcın
Nar
Bir tutam tuz.

Yapılışı: Aşurelik buğdayı buğdaylar patlayıp suyunu koyulaştırmaya başlayana kadar ara sıra karıştırarak pişirin. Suyu azaldıkça içine kaynar su ilave edin. Daha sonra önceden ayrı ayrı haşlanmış  nohut ve fasulyeyi(çünkü fasulye ile nohutun haşlama süreleri aynı değildir) tencereye ilave edip pişirmeye devam edin, tabi ki karıştırmaya da.
Bir tarafta incirleri ve kayısıları isteğe göre 2-4'e kesin, narları ayıklayın.
Aşure tenceresinin dibi hafiften tutmaya başladığı zaman aşure kıvama gelmiştir. Kuru incir, kayısı ve üzümü ilave edin 10-15 dk. daha pişirin. Daha sonra damak tadınıza göre şeker ilave edin, biraz şekerli olursa iyi olur, çünkü soğuyunca nohutlar ve fasulyeler şekerini çekeceği için tam istediğiniz lezzeti bulacaktır. Bu arada pişirirken içine bir tutam da tuz koyarsanız daha lezzetli olur.
Servis tabaklarına aldığınız aşurelerin üzerine tarçın serpip ceviz, fındık, nar ile süsleyin.(evde ceviz ve fındık yorsa ben susam ve hindistan cevizi ile süslüyorum).
Bu sefer içine turunç kabuğu da koydum (Antalyada turunç reçeli yaparken rendelediğimiz turunç kabuklarını şekerle karıştırıp bir kavanoza koymuştum, çaya keke birer parça koyuyorum) hoş bir lezzet ve koku versin diye.


Aşure yapma işi tam benim mutfak zevkime uygun bir iş. Çünkü içine istediğinizi ekleyip olmayan şeyleri çıkartabiliyorsunuz rahatlıkla. Uydur karıştır ve pişir. Niyet et yeterki.
Afiyet olsun herkese.  Ben aşureyi yılın herhangi bir ayında da yapabiliyorum. Çok seviyoruz ailecek. Hem de o kadar şey var içinde müthiş besleyici. Size de tavsiye ederim. Gözünüzde büyütmeyin ve hiç üşenmeyin haydı aşure başına. Emeğinize deyecek eminim. Allah hepinizinkini kabul etsin...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !